Backlink Nedir? Ne İşe Yarar?

Backlink geri dönüş olarak tabir edilen, başka bir sitenin sizin linkinizi ekleyerek size bağlantı vermesidir.

Verilen bağlantılar, resim, animasyon veya metin şeklinde olabilir. Backlink, geçmiş algoritmalarda Google’ın yüksek öncelik verdiği, web sitenizin popülerliğini ve Pagerankdeğerini yükselten, aramalarda üst sıralarda çıkmanızı sağlayan en önemli SEO çalışmalarından birisiydi. Size bağlantı veren sitenin Pagerank değeri ne kadar yüksekse sizin sitenizin değeride yükseliyor ve arama sonuçlarında üst sıralarda listeleniyordu. Ancak, yapılan hileler, kandırmaya yönelik girişimler bu sistemin öncelik değerini yitirerek, algortimaların sıralama mantığının değişimine sebep oldu. Sadece gerçeği yansıtan, kaliteli backlink çıkışları yüksek öncelik taşımaktadır.

Her web sitesi sahibi aramalarda ilk sayfada hatta ilk sırada listelenmek ister. Bunu bilen fırsatçılar, para karşılığı backlink paketlerinin satışlarına başladı. Yönlendirilen bağlantıdaki sitenin içeriğinin ve kalitesinin onlar için hiç önemi yoktu. Google bağlantıya giderek oradaki içeriğin kalitesine ve özgünlüğüne göre değerlendirmektedir. Google için kopya içerik asla bir önem taşımamaktadır. Kalitesiz backlink çıkışları sitenize faydadan çok zarar getirir.

“Bir site eğer başka bir siteye link vermişse demek ki o da iyi bir site” mantığı ile hareket eden arama motorları sonradan anladı ki kötü olan sitelere de para karşılığı link verilebiliyor. Para karşılığı bunu yapan sitelerin hepsi tespit edilerek şu anda alt sayfalara atılmakta, çeşitli filtrelerle Google tarafından cezalandırılmaktadır. Bunun tespiti gelişen algortimalar bakımından zor olmadığı gibi mantığı gayet basittir.

Örneklerle açıklayacak olursak;

Bir oyuncakçı sitesi neden durduk yere inşaat malzemeleri satan bir siteye bağlantı verir. İnşaat malzemeleri satan siteye verilen tüm backlinkler incelendiğinde hep alakasız yerlerden bağlantı verildiğini tespit edebilir. Yapılan en büyük yanlışlardan birisi de verilen bağlantı bulunduğunuz sitedeki konuyla alakalı bir yazıya, bir habere yönelik olmalıdır. Sitenin ana sayfasına verilen bağlantının backlink almak için yapıldığı apaçık ortadadır. Kim, ne yapsın senin sitenin ana sayfasını?

Backlink geri dönüş desekte “referans” olarak da adlandırabiliriz. Size referans olan 100 adet pr değeri 1 site yerine, pr değeri 4 olan bir siteden 1 bağlantı almanız çok daha faydalıdır.

Ayrıca backlinkin kalıcı olması arama motorlarının sitenize olan güvenini yükseltir. Size referans olan site kapanıncaya kadar referans olmaktan vazgeçmemeli. 3-5 aylık alınan backlinkler, para karşılığı olma ihtimalini yüksek tutar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir