DMCA’nın Anlamı Nedir?

Web sitenizde yayınladığınız özgün içeriklerinizi kaynak göstermeden başka sitelerde yayınlanmasına karşı DMCA sayesinde koruma altına alabilirsiniz.

DMCA web sitesi içerik koruma sistemidir. Yazdığınız yazıların noterde tasdik ettirmiş gibi, telif hakkına sahip oluyorsunuz diyebiliriz.

Sisteme isteyen herkes ücretsiz olarak buradan üye olabilir. Üyelik işleminin ardından sitede bulunan DMCA logosunu (kodlarını) kendi web sitenizin tüm sayfalarına yerleştirmeniz gerekmektedir. Bunun için en uygun yer bizim sitemizde de gördüğünüz gibi sayfanın en altı yani footer bölümüdür. Nasıl yerleştireceğiniz konusunu bilmiyorsanız web tasarımcınızdan destek alabilirsiniz. Bu işlemin web sitenize hiçbir zararı yoktur.

Kod yerleştirme işleminden sonra sistem otomatik olarak web sitenizdeki tüm sayfalarınızı ve yeni oluşturacağınız sayfaları tarayacak ve kaydedecektir. İçerikleriniz korunan nesneler arasına alınacaktır. İçeriğiniz çalındığı anda bunu yapan site içerik hırsızı konumuna düşer. Sizin içeriğinizin bir başka sitede bulunduğunu farkeden sistem eğer kaynak gösterilmemiş ise sizi mail yolu ile bilgilendirir.

Takedown “İndirmek”

Bu durum karşısında; İçeriği çalan siteyi arama motorlarından devre dışı bırakılmasını sağlayan “Takedown” yani “indirmek” anlamına gelen hakkınızı kullanabilirsiniz. Bu hakkınızı 1 defaya mahsus ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Sonrasında her Takedown işlemi için 99$ ödemeniz gerekmektedir. Ya da “Protection Pro” üye olarak aylık 10$, yıllık 100$ karşılığı sınırsız sayıda Takedown yapabilirsiniz.

DMCA Avrupa ve Amerika’da yaygın olarak kullanılan ülkemizde henüz tanınmamış bir sistemdir. Size ait bir yazıyı başka birisi yayınlayarak DMCA’ya kayıt ettirdiği takdirde siz kopyacı durumuna düşebilirsiniz. Bu duruma düşmemek için sisteme üye olmanızı tavsiye ederiz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir